Psychology Change – Pomożemy Ci odzyskać równowagę psychiczną

Ghosting w relacji, zmora naszych czasów.

Ghosting w relacji

W swojej praktyce terapeutycznej coraz częściej spotykam się z bólem związanym ze zjawiskiem tzw. Ghostingu w relacji.

 Jest to sytuacja, gdy jedna osoba całkowicie i niespodziewanie kończy wszelką komunikację z innym człowiekiem, znikając jak duch (ang. Ghost). Wiadomości od Ciebie są ignorowane a twój rozmówca – często partner romantyczny, ale również znajomy z pracy czy szkoły – przestaje odpowiadać bez wytłumaczenia. 

Bycie ofiarą Ghostingu jest wyjątkowo bolesne z kilku powodów.

Po pierwsze jest to zdarzenie zaskakujące i często nic wcześniej nie wskazuje, że może się wydarzyć. W związku z tym nie jesteśmy w stanie się przygotować na te emocje i stres z nimi związany. W przypadku relacji, w które zdążyliśmy się zaangażować nagłe urwanie kontaktu może nawet powodować dla naszego organizmu skutki analogiczne z przeżywaniem bólu fizycznego. 

Po drugie bycie ofiarą ghostingu jest podstawą do całego szeregu domysłów o potencjalnych przyczynach. Ktoś mógł przestać się odzywać z powodu nagłego wypadku, z powodu, że poczuł się urażony lub np. zaczął spotykać się z kimś innym. Nasz mózg funkcjonuje tak, że potrzebuje linearnych struktur przyczynowo skutkowych – w związku z tym stara się nam podsunąć wyjaśnienie takiego zdarzenia.

Suffering from sleep disorder and insomnia concept. Young tired sad sleepless girl lying in bed with smartphone and suffering from insomnia trying to fall asleep vector illustration

Niestety w większości przypadków takie wyjaśnienie nie jest nam dane a pierwszą sferą, która doznaje uszczerbku jest nasze poczucie wartości. Doświadczenie ghostingu jest często traktowane jako odrzucenie społeczne i odbierane jako dehumanizujące i upokarzające. Jedyne z czym pozostajemy to niepewność – pustka, którą to nasz umysł stara się wypełnić tworzeniem potencjalnych historii i wyjaśnień, które w większości szukają winy w nas samych.

Niestety badania przeprowadzone w 2021 roku na Uniwersytecie Wasleyan w Connecticut zwróciły uwagę, że social media odgrywają znaczącą rolę w „popularyzacji” ghostingu. Z uwagi na anonimowość kontaktu i jego wirtualność to pozwalają one zarówno na łatwiejsze nawiązywanie kontaktów, jak również na jego zrywanie. Człowiekowi łatwiej jest skryć się za ekranem niż skonfrontować się ze złością, smutkiem i innymi negatywnymi emocjami związanymi z zakończeniem znajomości.

Dlatego też, ghosting można potraktować jako formę agresji, bo te wszystkie emocje od których ucieka jedna strona – zostają przerzucone całkowicie na drugą stronę pozostawiając ją bez wyjaśnienia.

Jeżeli odczuwasz ból związany z doświadczeniem ghostingu umów konsultację w Psychology for Life-changing Changing.

Witold Prymakowski

Polecane wpisy

Witold Prymakowski