...

Psychology Change – Pomożemy Ci odzyskać równowagę psychiczną

Jak wspierać bliskich w depresji.

Wsparcie w tym najtrudniejszym czasie.

W życiu może zdarzyć się, że ktoś z naszych bliskich, rodziny lub przyjaciół zachoruje na depresję lub mamy przesłanki, żeby sądzić, że wkrótce może zachorować.

 

Co wtedy robić, aby skutecznie pomóc takiej osobie?

 1. Przede wszystkim postaraj się zachęcić do leczenie – najlepiej razem pójdźcie do lekarza, to będzie ważny, pierwszy krok. Powtarzaj, że depresję można wyleczyć.

 2. Wspieraj w każdy sposób w jaki możesz – ale nie przymuszaj. Podjęcie decyzji o leczeniu powinno wynikać z chęci chorego do zmiany tego stanu.

 3. Słuchaj – wtedy, kiedy osoba będzie chciała mówić. Jeżeli nie będzie chciała to zrozum. Nie naciskaj.

 4. Bądź tolerancyjny – depresja to choroba a nie wahania nastroju.
  Jeżeli rozpoznasz u siebie rozdrażnienie, złość to nie bierz tego do siebie i nie wyładowuj tego na bliskim. Spróbuj znaleźć sposoby radzenia sobie ze swoimi emocjami.

5.-Jak-wspierać-bliskich-w-depresji_Blog_Psychologychange-scaled
 1. Okaż zrozumienie – nie próbuj oceniać i diagnozować. Dawaj tej osobie poczucie, że jesteś dla niej/niego dostępny/a jeżeli będzie cię potrzebować.

 2. Bądź cierpliwy – często pójście do lekarza jest ogromnym wyzwaniem, tak samo jak i proces leczenia, który może być długotrwały. Leczenie nie przebiega też liniowo więc mogą być momenty lepsze i gorsze.

 3. Pozostań wyczulonym na sygnały świadczące o ryzyku popełnienia samobójstwa, nie bagatelizuj. W przypadku zagrożenia życia dzwoń na 112

 4. Najważniejsze są twoje: obecność, uważność i wsparcie.

 5. Dbaj o siebie i swoje emocje. Jeżeli poczujesz, że sobie z nimi nie radzisz – sięgnij po wsparcie! Ty też jesteś ważny i musisz chronić swoje emocje.

A czego nie wolno robić:

 1. Bagatelizować problemu mówiąc np. „weź się w garść”, „przesadzasz”, „to nic takiego”, „nie masz powodu, żeby być smutnym, masz wszystko”, „nie udawaj”, „inni mają gorzej”, „jesteś słaby”.

 2. Uszczęśliwiać i rozweselać chorego.

 3. Zmuszać do aktywności i podejmować za nią/niego decyzji.

 4. Zrażać się, jeżeli bliski będzie odrzucać naszą pomoc lub wsparcie.

 5. Wchodzić w rolę psychologa – nie doradzaj i nie bierz na siebie odpowiedzialności za czyjś proces zdrowienia.

 6. Wspieranie bliskiej osoby z depresją to bardzo trudne i wyczerpujące zajęcie. Jeżeli ktoś z twoich bliskich ma objawy depresji a Ty potrzebujesz wsparcia, aby sobie z tym poradzić – umów się na konsultację.

Witold Prymakowski

Polecane wpisy

Jak wspierać bliskich w depresji.
Witold Prymakowski

Scroll to Top
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.