Psychology Change

Jak skutecznie pokonać stany lękowe?

Jak skutecznie pokonać stany lękowe?

Zobacz, jak pomóc sobie i bliskim, by choroba nie stała się ograniczeniem w Twoim życiu. Sprawdź nasze sposoby.

Stany lękowe – co to?

Poczucie lęku jest naturalnym odczuciem, z którym zmaga się każdy człowiek. Strach pełni rolę ochronną, dzięki której rozróżniamy sytuacje, w których nasze życie lub zdrowie może być zagrożone przez czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne. Pełni też rolę mobilizującą nas do działania. Jest więc nieodzowną częścią naszego codziennego życia. Jednakże u niektórych osób lęk pojawia się także w momentach, które nie są bezpośrednio związane z sytuacjach, które nie dotyczą bezpośredniego niebezpieczeństwa.

Zaburzenia lękowe – co to właściwie jest?

Problem zaczyna się wtedy, kiedy poza normalnym poczuciem strachu u osoby dotkniętej tą przypadłością zdarza się odczuwać lęk w zupełnie nieuzasadnionych sytuacjach – ich przyczyny nie są jej znane. Chory na zaburzenia lękowe sam tworzy historie, które często są zupełnie nierealne i odczuwa chorobliwy strach przed ich konsekwencjami. Przede wszystkim stany lękowe należą do grupy zaburzeń związanych z błędnym funkcjonowaniem układu nerwowego. Co więcej, dodatkowo osoba chora może także odczuwać różnego rodzaju objawy wegetatywne oraz somatyczne. Nieprawidłowe działanie organizmu jest wynikiem nadmiernego stresu, co często powoduje napady lękowe.

Stany lękowe – przyczyny

Trudno jest określić jednoznaczne przyczyny zaburzeń lękowych. Przede wszystkim są one uzależnione od tego, z czym dany człowiek zmagał się w przeszłości. Bardzo często napady lękowe są silnie powiązane z tym, co rozgrywa się w psychice człowieka, jak również co on przeżywał we wczesnym stadium dzieciństwa. Zalążków choroby należy także szukać w relacjach, jakie osoba chora miała z rodzicami, a także przeżyć, z jakimi zmierzała się ona w czasie okresu dorastania. Wśród ludzi dorosłych szuka się natomiast innych przyczyn występowania zaburzenia lękowego – wtedy stan lękowy może powodować nagła utrata kogoś bliskiego, strach przed zmianami w życiu, czy też brak stabilizacji materialnej lub zawodowej. Przyczyny lęku można także odnaleźć w zagubieniu związanym ze zmieniającą się sytuacją społeczną lub kulturową.

Stan lękowy – objawy

Objawy zaburzeń lękowych nie stanowią zamkniętego katalogu. Do najważniejszych z nich zalicza się natomiast przede wszystkim:

 • nadmierną potliwość;
 • silne bóle oraz zawroty głowy;
 • uczucie kłucia lub bólu w okolicach klatki piersiowej;
 • przyspieszenie akcji serca – tachykardia;
 • wzmożony oddech;
 • występowanie szumów w uszach;
 • uczucie mrowienia kończyn ciała;
 • nadmierne czerwienienie się lub blednięcie skóry;
 • u mężczyzn – problemy z erekcją.

Są to tak zwane somatyczne objawy stanów lękowych, czyli takie, dla których nie istnieje medyczne zidentyfikowanie problemu. Często także osoba chora zmaga się dodatkowo z objawami z grupy fizjologicznych, psychicznych lub psychomotorycznych.

W przypadku występowania stanów lękowych do objawów związanych z tymi nieprawidłościami w funkcjonowaniu organizmu należą:

 • występowanie tików;
 • nadpobudliwość;
 • występowanie uczucia wewnętrznego napięcia;
 • problemy z utrzymaniem koncentracji;
 • zaburzenia pamięci;
 • ogólne podenerwowanie bez konkretnej przyczyny;
 • problemy z planowaniem;
 • występowanie zaburzeń rozumowania.

Stany lękowe oraz ich objawy są rodzajem nerwicy, mogą więc wystąpić równolegle z depresją, psychozą lub schizofrenią. Nie wolno więc bagatelizować przy zaburzeniach lękowych ani objawów somatycznych, ani też wszelkich objawów fizjologicznych organizmu. Wszystkie bowiem mogą wskazywać na rozwijające się zaburzenie, które można leczyć i przezwyciężyć.

Stany lękowe – ich przyczyny

Przyczyny występowania zaburzeń lękowych można podzielić na kilka grup. Należą do nich m.in.:

 • czynniki natury osobowościowej, czyli różnego rodzaju cechy charakteru sprzyjające rozwojowi choroby, a także zaniżona samoocena bądź brak pewności siebie. Często u pacjentów dotkniętych tym zaburzeniem stwierdza się także nadmierne skupienie się na swoich problemach zdrowotnych oraz zniekształcenia poznawcze;
 • czynniki natury genetycznej – w tym przypadku u rodziny chorego również w przeszłości pojawiały się symptomy zaburzeń na tle nerwicowym;
 • inne zaburzenia psychiczne, w szczególności depresja, która charakteryzuje się między innymi obniżeniem poczucia własnej wartości;
 • czynniki natury środowiskowej i kulturowej, na przykład prześladowania danej osoby, brak akceptacji przez otoczenie, przemoc, traumatyczne wydarzenia z przeszłości, upokorzenia;
 • czynniki natury biologicznej, które są związane ściśle z zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu lub układu limbicznego albo siatkowego.

Stany lękowe – jak sobie radzić w przypadku ich wystąpienia?

Wiele chorych zastanawia się, czy zaburzenia lękowe są uleczalne i jak wygląda cały proces leczenia. Przede wszystkim na samym początku ważne jest znalezienie dobrego specjalisty, który pomoże uporać się z tym problemem i zdiagnozuje w odpowiedni sposób osobę chorą. Aby stało się to możliwe konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu przez psychiatrę, który – oceniając wszelkie objawy oraz przeprowadzając niezbędną rozmowę – stwierdzi, czy osoba, u której podejrzewa się wystąpienie zaburzeń lękowych faktycznie zmaga się z tym problemem. Jest to pierwszy krok, by pomóc sobie lub bliskim w przypadku wystąpienia tego rodzaju zaburzenia nerwicowego.

Stany lękowe – jak pomóc choremu?

Istnieje wiele sposobów, jak walczyć z lękiem, który stał się chorobą. Oczywiście ze zdiagnozowanym zaburzeniem lękowym da się żyć, jednak bywa to trudne, w szczególności, gdy pacjent musi codziennie zmagać się z rzeczywistością, która nie ułatwia mu samodzielnego pokonania choroby. Przede wszystkim warto jest podjąć psychoterapię, która pomoże osobie chorej zrozumieć przyczyny jej zaburzenia, a także pomoże znaleźć rozwiązanie niektórych problemów, zmienić sposób postrzegania świata i siebie samego. Psychoterapeuta będzie skupiony nie tylko na teraźniejszości, ale także na przeszłości osoby, która się do niego zgłosi. Terapia nie tylko poprawi komfort życia chorego, ale także pokaże sposoby na to, jak leczyć zaburzenia lękowe, by z czasem nie stanowiły aż takiej trudności w prawidłowym funkcjonowaniu w społeczeństwie.

Stany lękowe – leczenie

Najczęściej wybieraną formą terapii, na którą decydują się specjaliści w przypadku zaburzeń lękowych jest psychoterapia poznawczo-behawioralna lub psychoterapia edukacyjna. Pierwszy rodzaj wspomnianej powyżej terapii koncentruje się na odkryciu, w jaki sposób pacjent pojmuje to, co dzieje się tu i teraz, czyli na jego obecnym podejściu do spraw życiowych, jego problemach osobistych, zawodowych oraz mentalnych. Specjalista analizuje podejście do świata chorej osoby, a także sposób zachowywania się w określonych sytuacjach. W późniejszym czasie dążą do optymalnych zmian tych zachowań, by wyeliminować te, które działają destrukcyjnie i są powodem występowania nadmiernego, niczym nieuzasadnionego lęku, który paraliżuje pacjenta. Jest to często długi i trudny proces, jednak bez podjęcia jakichkolwiek kroków choroba może się pogłębić lub też znacznie utrudnić życie. Psychoterapia edukacyjna z kolei skupia się na uświadomieniu pacjenta w tym, iż jest on współodpowiedzialny za własne leczenie, dostarczanie mu narzędzi, które pomogą samodzielnie poradzić sobie z życiem w chorobie. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej terapii edukacyjnej osoba chora powoli jest w stanie radzić sobie z kryzysami, jakie go spotykają, a także ukształtować odpowiedni sposób życia, oparty na prawidłowej komunikacji pomimo występowania zaburzeń lękowych. Świadomy pacjent potrafi wtedy rozpoznawać własne oznaki nawrotów choroby, co zwiększa skuteczność leczenia. Jest to więc rodzaj umacniającego treningu chorego, oparty na uświadamianiu go w procesie leczenia i oswaja z symptomami choroby, z jaką przyszło mu się zmierzyć.

Czy istnieją leki na stany lękowe?

Leki na lęk powinny być dobrane przed specjalistę. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, w przypadku występowaniu stanów lękowych często pacjent zmaga się z innymi jednostkami chorobowymi, takimi jak depresja, schizofrenia czy psychoza. W związku z tym czasami sama terapia nie wystarcza. Wtedy też specjalista decyduje się na wprowadzanie do procesu leczenia środków farmakologicznych. Leki na zaburzenia lękowe w dużej mierze pokrywają się z tymi, które podawane są pacjentom zmagającym się z epizodami depresyjnymi.

Zaburzenia lękowe – leczenie farmakologiczne

Pamiętaj, że to specjalista powinien zdecydować, jakie leki na stany lękowe będą odpowiednie dla pacjenta. Każdy przypadek należy bowiem analizować odrębnie, każda osoba wymaga indywidualnego podejścia, ponieważ zaburzenia lękowe są u każdego człowieka spowodowane innymi czynnikami.

Najczęściej stosowanymi lekami na lęk, które są przepisywane przez lekarzy specjalistów są:

 • benzodiazepiny;
 • trójpierścieniowe bądź czteropierścieniowe leki przeciwdepresyjne;
 • leki z grupy środków przeciwhistaminowych;
 • buspiron;
 • nauroleptyki;
 • b-blokery.

Należy także pamiętać, że równolegle do stosowania leku na stany lękowe, ważne jest też uczestniczenie w psychoterapii. Środki farmaceutyczne mogą jedynie uśmierzyć niektóre objawy choroby, ale nie zwalczą ich w zupełności, ponieważ źródłem tego rodzaju nerwicy jest psychika człowieka.

Informacje na temat sposobu leczenia oraz pomoc dla osób dotkniętych tą dolegliwością znajdziecie pod adresem: https://www.psychologychange.com/pl/uslugi/#psychoterapiaonline

Dzięki naszej pomocy otrzymasz odpowiednio dobraną metodę terapeutyczną, a osoba, która będzie z Tobą pracować, będzie skupiona wyłącznie na Tobie – do każdego podchodzimy bowiem indywidualnie. W naszej ofercie znajdziesz liczne usługi z zakresu leczenia zdrowia psychicznego klasy premium. Nasza klinika cieszy się dużym zaufaniem klientów, a proces leczenia jest zawsze skuteczny.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą specjalistycznych usług w zakresie pomocy osobom dotkniętymi problemem zaburzeń lękowych.

Polecane wpisy