...

Psychology Change – Pomożemy Ci odzyskać równowagę psychiczną

Co to jest agorafobia? Wyjaśniamy

Istnieją różne rodzaje fobii. Jedną z nich jest agorafobia. Co to takiego? Lęk przed otwartą przestrzenią, ale nie tylko. Zatem co to jest agorafobia? To również lęk związany z przebywaniem w tłumie lub w miejscu, z którego nie można szybko się wydostać. Warto wiedzieć, że istnieje znacznie więcej wyjaśnień, jeśli chodzi o pojęcie agorafobia. Co to jeszcze może oznaczać? Strach przed wejściem do sklepu, w miejsca publiczne, samotną podróżą samolotem, a także innym środkiem transportu. Fobia ta współwystępuje z reguły z napadami lęku panicznego i jest najczęściej ich konsekwencją.

Agorafobia – przyczyny

Znając już odpowiedź na pytanie – agorafobia co to jest – warto poznać przyczyny występowania tego zaburzenia. Otóż tak naprawdę może być ich wiele. Najczęściej są związane z brakiem odpowiednich kompetencji, do radzenia sobie z rozmaitymi sytuacjami życiowymi. Z reguły osoby takie żyją w przeświadczeniu, że sobie nie poradzą.

Istnieją rozmaite czynniki, które powodują występowanie schorzenia jakim jest agorafobia. Przyczyny tego zaburzenia to m.in. przeżyta trauma np. związana z utratą kogoś bliskiego. Ponadto, agorafobia pojawia się także u osób, które przez dłuższy czas doświadczały nasilonego stresu. Po pewnym czasie ich organizm przestał należycie reagować na lęk i stracił energię do dalszego radzenia sobie z daną sytuacją.

Można wyróżnić jeszcze inne czynniki, które powodują występowanie zaburzenia takiego jak agorafobia. Przyczyny tej fobii mają też źródło w dzieciństwie. Dotyka ona bowiem osób, które były obarczone lękami, przerzucanymi na nie przez ich opiekunów.

W występowaniu agorafobii nie bez znaczenia pozostaje również czynnik genetyczny, który zwiększa podatność na lęk.

Warto zaznaczyć, że agorafobia nie musi występować bezpośrednio po stresujących wydarzeniach. Jej epizod może pojawić się nawet wiele lat później. Co ciekawe, sytuacja w której się aktywuje, obiektywnie nie musi być bardzo trudna, jednak zadziałała jako wyzwalacz skumulowanego wcześniej napięcia.

Agorafobia – objawy

Agorafobia objawy daje różne. Powoduje m.in., że osoby nią dotknięte unikają:

 • Miejsc publicznych,
 • Tłumu,
 • Przebywania z dala od domu,
 • Samotnych podróży.

Ponadto, istnieją również inne symptomy, jakie daje agorafobia. Objawy fizyczne tego schorzenia, to:

 • Uderzenia gorąca, dreszcze, uczucie swędzenia lub drętwienia,
 • Przyspieszone bicie serca, drżenie, pocenie się, nudności, suchość w ustach,
 • Dyskomfort w klatce piersiowej, utrudnione oddychanie,
 • Uczucie dławienia się,
 • Utrata równowagi, zawroty głowy, wrażenie omdlewania,
 • Poczucie odrealnienia,
 • Lęk przed utratą kontroli, śmiercią, zwariowaniem.

Czy agorafobia jest uleczalna? Odpowiadamy

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy agorafobia jest uleczalna. Otóż odpowiedź brzmi – tak. Ogromne szanse na wyjście z niej, daje zwrócenie się po pomoc psychoterapeutyczną. W klinice Psychology for Life Changing dostępnych jest wielu terapeutów, którzy udzielą Ci wsparcia podczas leczenia tego zaburzenia. Skontaktuj się z nami w celu umówienia dogodnego terminu wizyty. Wszystkie spotkania z naszymi terapeutami odbywają się online, co stanowi olbrzymie udogodnienie i pozwala zaoszczędzić czas na dojazdach. Borykasz się z fobią jaką jest agorafobia? Jak sobie radzić z tego typu schorzeniem, dowiesz się właśnie podczas spotkań z przydzielonym Ci terapeutą. Nie zwlekaj i podejmij z nami współpracę.

Agorafobia – jak leczyć?

Towarzyszy Ci zaburzenie takie jak agorafobia. Jak pokonać zatem to schorzenie i odzyskać radość z życia? Otóż jak wcześniej wspomnieliśmy, w pierwszej kolejności należy udać się do psychoterapeuty, który specjalizuje się w zagadnieniach związanych z zaburzeniem, jakim jest agorafobia. Leczenie tej choroby opiera się terapii poznawczo- behawioralnej. Z czasem wprowadza się również elementy terapii psychodynamicznej, a nawet hipnozy.

Często stosowanym rozwiązaniem jest tzw. desensytyzacja czyli tzw. „odwrażliwianie” pacjenta na pewne sytuacje. Stopniowo, przy pomocy terapeuty, osoba dotknięta fobią konfrontuje się z koniecznością wyjścia z domu i przebywania w miejscach publicznych. W ten sposób, wraz z upływem czasu, dochodzi do sytuacji, kiedy udaje się opanować zaburzenie jakim jest agorafobia. Jak leczyć jeszcze to schorzenie? Otóż niezwykle istotną rolę odgrywa tutaj również relaksacja. To właśnie dzięki niej pacjent opanowuje techniki radzenia sobie i wyciszania objawów somatycznych, które towarzyszą tej dolegliwości. W niektórych przypadkach pacjenci otrzymują także leki na uspokojenie, które pozwalają im się wyciszyć, a tym samym robić większe postępy podczas terapii.

Jeżeli na co dzień borykasz się z agorafobią i chcesz wyleczyć to schorzenie, to koniecznie podejmij z nami współpracę. Nasza klinika świadczy swoje usługi przez Internet, co niewątpliwie będzie miało ogromne znaczenie w leczeniu tego schorzenia, szczególnie na początku Twojej drogi w kierunku wyzdrowienia. Spotkania będą odbywały się w znanym Ci środowisku, w zaciszu Twojego domu, co niewątpliwie zmniejszy napięcie i korzystnie wpłynie na proces leczenia. Skontaktuj się z nami w celu umówienia terminu wizyty.

Polecane wpisy

Agorofobia jest uleczalna. Zobacz jak sobie z nią poradzić.
Witold Prymakowski

Scroll to Top
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.