Psychology Change

Kiedy nadejdzie czas rozstania…

Kiedy nadejdzie czas rozstania…

Zobacz, jak przeżyć najtrudniejsze etapy, które pojawiają się po rozstaniu i bądź gotowy na kolejne, zdrowe relacje.

Rozstanie po wieloletnim związku – jak stanąć na nogi?

Każdy związek, niezależnie od jego długości jest inny, różny jest także poziom zaangażowania jego stron. Niemniej coraz częściej osoby będące w związku lub w małżeństwie decydują się rozstać. Każda relacja to jednak nasz zainwestowany w nią czas, emocje, plany czy też finanse. Część osób podejmuje pochopnie decyzję o zakończeniu związku, bardzo często będąc pod silnym wpływem silnych nerwów. Niektórzy z nich tak naprawdę nie dążą do rozstania, grożąc nim starają się zwrócić uwagę partnera na siebie. Każde rozstanie jest bolesne i często staje się dla kogoś „końcem świata”. Często jedna z osób tworzących związek to koniec pewnego etapu w życiu, od momentu którego wszystko ulega zmianie, burzy się jak domek z kart.

Smutek po rozstaniu – dlaczego go odczuwamy?

Człowiek poszukuje w życiu stabilizacji. Dla większości osób otwarcie się na drugą osobę, zaufanie jej jest bardzo trudne. W związku z tym podczas rozstania mamy często poczucie, że nieuchronnie coś tracimy, że nie będziemy w stanie zaufać innym osobom, jakie staną na naszej drodze. Decydując się na bycie z kimś, dzielimy z nim nasze poglądy, wartości, przyzwyczajenia, tolerujemy też jego dziwactwa. Poznajemy także rodzinę i znajomych partnera. Dlatego też często ogarnia nas pustka po rozstaniu. Coś tracimy bezpowrotnie. Jakiś etap życia wraz z rozstaniem się kończy, a człowiek z natury nie lubi zmian. Koniec związku jest momentem, w którym potrzebujemy wsparcia innych osób, odreagowania wszystkich złych emocji, które się w nas kumulują.

Jakie są etapy rozstania i czym się one charakteryzują?

Każdy z nas przechodzi przez co najmniej trzy etapy po rozstaniu. Emocje towarzyszące rozpadowi związku często są porównywane do uczuć towarzyszących śmierci kogoś bliskiego. Żałoba po rozstaniu bywa bolesna, często osoba opuszczona nie uświadamia sobie, że czas leczy rany i będzie jeszcze w stanie stanąć na nogi. Żyje dniem dzisiejszym i rozpamiętuje dobre chwile, często zapominając o tych złych. Wyszczególniamy następujące etapy żałoby po rozstaniu:

  • Przeżywanie silnego szoku – jest to związane z sytuacją, kiedy druga, kochana przez nas osoba oświadcza, iż nie chce już dłużej tworzyć związku. Na początku jeszcze nie wiemy co o tym myśleć, jesteśmy zupełnie zdezorientowani, ponieważ nie spodziewaliśmy się usłyszeć takich słów – nawet jeżeli już od dawna było między nami źle;
  • Wyparcie – kiedy już minie pierwszy szok, wtedy zdajemy sobie sprawę z powagi i znaczenia słów, które usłyszeliśmy. Wtedy też nasz umysł często zaprzecza tej informacji i wysyła nam wersję alternatywną, zaprzecza wszystkiemu. Pojawia się wtedy myśl, że na pewno usłyszeliśmy coś niewłaściwie, że może nasz partner żartuje. W przypadku długotrwałych związków etap wyparcia może trwać znacznie dłużej, szczególnie jeśli nie widzieliśmy oznak, że coś w relacji może być nie tak;
  • Pojawienie się narastającej złości i cierpienia – jest to kolejny etap po rozstaniu, który jest najbardziej emocjonalny i wyrazisty. Faza narastającego gniewu występuje nawet w związkach, których staż nie jest długi i nie zżyliśmy się jeszcze aż tak z partnerem. Ważne jest, aby być w tym czasie cierpliwym oraz znaleźć sobie jakieś zajęcie, z którego czujemy satysfakcję. Szczególnie rozstanie po wieloletnim związku może wywoływać długotrwałe rozgoryczenie, ale osoba porzucona pogodzić się z zaistniałym faktem.
  • Pozorne akceptacja rozstania – nie występuje ona każdorazowo, jednak jest częstym etapem przechodzenia żałoby po zakończeniu związku. Wtedy też pojawiają się częste wahania nastrojów – z jednej strony odczuwamy naprzemiennie silny optymizm – mamy siłę na rozpoczęcie kolejnego etapu życia, z drugiej strony jednak dopada nas pustka, szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy sami. Czasami w tym okresie decydujemy się nawiązywać nowe, często przypadkowe relacje, które nie prowadzą do niczego dobrego. Zmienność nastrojów powoduje, że nie jesteśmy w stanie rozpocząć budowy stabilnego związku, ponieważ ciągle rozpamiętujemy to, co straciliśmy.
  • Samotność i uczucie bólu – osoba, która czuje się zraniona stara się żyć normalnie, jednak często zmaga się z napadami melancholii oraz płaczu. Zaczyna wspominać, szczególnie dobre chwile, jakie przeżyła wspólnie z byłym partnerem. Poczucie samotności doskwiera najbardziej w sytuacjach, gdy jest ona sama. Ciężko jest jej zasypiać, ma problemy ze snem, nie potrafi też się skoncentrować. W tej sytuacji ważne jest wsparcie bliskich.
  • Pogodzenie się ze wszystkim – z czasem osoba, która została samotna zaczyna lepiej radzić sobie z funkcjonowaniem. Skupia się powoli na bieżących chwilach, sięga coraz rzadziej do pamięci i wspomnień. Zaczyna odnajdywać się w nowej dla niej sytuacji. Jest to moment, kiedy tak naprawdę akceptuje fakt, że pewien etap w jej życiu zakończył się i nie ma na to wpływu. Jesteśmy wtedy gotowi na zmiany w naszym życiu.
  • Wybaczenie – często potrzebujemy pozbyć się żalu do drugiej osoby, ponieważ potrzebujemy doznać uczucia ulgi. Nie zawsze rozumiemy postępowanie byłego partnera, jednak tłumimy w sobie negatywne emocje, nie szukamy zemsty, nie odczuwamy do niego nienawiści. Najczęściej nie decydujemy się wybaczyć drugiej osobie w rozmowie, a jedynie czynimy to w naszej głowie. To sprawia, że przestajemy żyć przeszłością.
  • Moment stanięcia na nogi – po przepracowaniu bólu i samotności przyszedł w naszym życiu czas na czerpanie radości z życia. Odzyskujemy powoli równowagę, która była nam tak potrzebna.

Oczywiście każdy przeżywa rozpad związku w nieco inny sposób i nie zawsze ten schemat pojawia się w takiej kolejności. Bolesne rozstanie może wydłużać poszczególne etapy rozstania. Ważna jest tez przyczyna zakończenia związku – jeżeli jest to zdrada, to osoba zraniona może dłużej dochodzić do siebie.

Kiedy zakończyć związek?

Jeśli zastanawiamy się, kiedy zakończyć związek, to nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi – każda relacja jest inna i część z nich można jeszcze naprawić. Związek powinien być dla nas przede wszystkim poczuciem szczęścia, stabilizacji i miłości. Na początku czujemy przysłowiowe motylki w brzuchu i jesteśmy w stanie wpatrywać się sobie w oczy godzinami. Na przestrzeni lat związek przybiera jednak inną formę. Partnerzy nie mają już dla siebie tyle czasu, ile dotychczas, ich uczucia zazwyczaj nie są już równie intensywne. Codzienność jest pełna obowiązków: dbanie o rodzinę, zajmowanie się dziećmi, praca zawodowa – to wszystko sprawia, że system wartości w każdym związku ulega przewartościowaniu. Wtedy też może pojawić się w nim obojętność. Jest to sygnał, że wasza relacja nie jest dobra, że dzieje się w niej coś złego. Kiedy więcej was dzieli, niż łączy, nie potraficie już się ze sobą normalnie komunikować, to może być to sygnał do tego, by zakończyć związek i pójść przez życie własnymi ścieżkami.

W przypadku wystąpienia toksycznych relacji odpowiedź natomiast na pytanie, kiedy zakończyć związek jest jedna – jak najszybciej! Każdy związek powinien być oparty na wzajemnym szacunku i trosce o dobro partnera. Jeżeli wspólne życie zaczyna przypominać bardziej piekło niż niebiańską sielankę, a w domu pojawia się jakikolwiek rodzaj przemocy – fizycznej, psychicznej czy ekonomicznej, nie należy pokładać nadziei, że relacje niebawem się poprawią i będzie lepiej. Nadmierne kontrolowanie, stosowanie kar, chorobliwa zazdrość także są elementami przemocy. Niestety ofiary takiego traktowania bardzo często mają zaniżoną samoocenę, która w rezultacie może prowadzić do pojawienia się depresji po rozstaniu.

Jak zakończyć związek?

Wiele osób boi się samotności, ale też nie wie, jak się rozstać, by nie zranić drugiej osoby. Czasami jednak troskę o partnera przedkładamy przez nasze własne dobro. Również, gdy w naszym życiu pojawiła się inna osoba, lepiej jest zakończyć relację z szacunku do drugiej osoby. Czasami zadając sobie pytanie, jak zakończyć związek, czy temu sprostam, pomyśl, że decyzja o rozstaniu może wam obojgu wyjść na dobre. Czasami jest to jedyna dobra decyzja.

W przypadku dużych wątpliwości i niewiedzy, kiedy zakończyć związek, poszukaj rady u psychologa. Specjalista pomoże Ci lepiej zrozumieć siebie, jak również ocenić obiektywnie, czy dana relacja ma rację bytu, czy jest też już odgórnie spisana na straty. Istnieje także szereg terapii dla par, które pomagają odbudować wzajemne więzi. Gdy nie ma dla związku ratunku, psycholog pomoże ci znaleźć rozwiązanie, jak się rozstać z partnerem, by odczuwać jak najmniej negatywne skutki tej decyzji.

Jak poradzić sobie z rozstaniem po długim związku?

Wiele osób, których związki się rozpadły zastanawia się, jak poradzić sobie z rozstaniem. Nie jest to proste, ponieważ w jednej chwili tracimy nam kogoś bardzo bliskiego. Świat wali nam się na głowę i nie jesteśmy w stanie zrozumieć, dlaczego to właśnie nas to spotkało. Zastanawiamy się, jak przeżyć to rozstanie. Wtedy też najbardziej potrzebujemy wokół nas bliskich. To rodzina lub przyjaciele powinni dla nas stanowić oparcie w tym trudnym czasie. Jednak nie każdy z nas ma kogoś, na kogo może liczyć, kto będzie całkiem obiektywny i potrafi do nas dotrzeć. Wtedy też warto poprosić o pomoc specjalistów – odpowiednia terapia pokaże nam sposoby, jak poradzić sobie z bolesnym rozstaniem, jak przetrwać rozstanie oraz jak zaakceptować nową dla nas rzeczywistość. Dzięki temu odbudujemy swoją pewność siebie, a także zmienimy nieco nasze podejście do całej sytuacji. Psychoterapia pomoże nam w sposób łagodny pokonać każdy z etapów rozpadu związku, odpowie na pytania, jak pogodzić się z rozstaniem oraz jak po tym rozstaniu nie cierpieć. Psychologiczne wsparcie jest bardzo ważne dla naszego zdrowia.

Informacje na temat sposobu leczenia, odpowiedzi na pytania co zrobić po rozstaniu i jak wyleczyć się po rozstaniu znajdziecie pod adresem: https://www.psychologychange.com/pl/uslugi/#psychoterapiaonline

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą specjalistycznych usług w zakresie pomocy osobom, które szukają pomocy po bolesnym zakończeniu swoich relacji.

Polecane wpisy