Psychology Change – Pomożemy Ci odzyskać równowagę psychiczną

Jak funkcjonować z fobią społeczną?

Jak funkcjonować z fobią społeczną?

Podpowiemy Ci, jak wyjść z prawdziwego piekła, które niszczy nasze relacje towarzyskie. Pozbędziesz się ograniczeń i zyskasz odwagę! 

Co to jest fobia społeczna i jak sobie z nią radzić?

Żeby uświadomić sobie, czy dana osoba zmaga się z lękiem społecznym, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, co to jest fobia społeczna. Po pierwsze, chorego cierpiącego na zaburzenia społeczne nie można mylić z człowiekiem nadmiernie nieśmiałym czy z introwertykiem. Jest to bowiem rodzaj fobii przed ludźmi, który niewłaściwie zdiagnozowany może stać się udręką dla chorego. Nieśmiałość jest cechą osobowości człowieka, na jej wpływ nie mają uwarunkowania środowiskowe czy też biologiczne. Introwersja również należy do grupy cech osobowości – w tym przypadku ograniczenie kontaktów międzyludzkich jest świadomym wyborem danej osoby, a nie koniecznością ograniczenia sytuacji stresujących czy obawą o własne samopoczucie podczas przebywania z obcymi ludźmi.  

Fobie społeczne to zaburzenia lękowe, które charakteryzują się występowaniem silnego lęku przed wszelkimi sytuacjami społecznymi, kiedy to chory jest poddawany ocenie ze strony innych osób lub jest konfrontowany z obcymi dla siebie ludźmi. 

Lęk społeczny - jego przyczyny

Przyczyny fobii społecznej nie są jeszcze do końca znane, jednakże istnieje kilka teorii, które – zdaniem naukowców – mogą wpływać na nasilenie się tego zjawiska. Po pierwsze niektóre zmiany w działaniu mózgu, takie jak zwiększona aktywność ciała migdałowatego lub błędne działanie neuroprzekaźników mogą wzmagać niepokój społeczny u człowieka. Ponadto część badaczy zwraca uwagę problem na uwarunkowań genetycznych – dzieje się tak, kiedy ktoś w rodzinie cierpiał już na tego typu przypadłość. Kolejną przyczyną mogą być negatywne doświadczenia z przeszłości, które potęgują objawy fobii społecznej u chorego.  

Lęk społeczny - objawy

Lekarz psychiatra na podstawie przeprowadzenia z pacjentem profesjonalnego wywiadu może określić, czy dana osoba zmaga się z zaburzeniem społecznym. Warto jednak przed konsultacją zwrócić uwagę na określone objawy fobii społecznej, które są szczególnie charakterystyczne dla tej choroby. Do najczęstszych z nich należą: 

  • lęk i niepokój, który nasila się poprzez unikanie bycia w centrum uwagi innych osób – dla chorego jest to niekomfortowa sytuacja, odbiera ją jako rosnące zakłopotanie bądź jest interpretowane jako upokorzenie; 
  • u osoby dotkniętą fobią społeczną każdy stres wnikający z przebywania wśród obcych ludzi może wywoływać także fizyczne objawy, takie jak: drżenie rąk lub całego ciała, występowanie nasilonych rumieńców, mdłości, a także zawroty głowy, problemy z widzeniem, duszności, a nawet parcie na mocz lub stolec; 
  • osoba cierpiąca na tego typu zaburzenia zdaje sobie często sprawę z tego, że poczucie lęku jest nieadekwatne do zaistniałej sytuacji, co może wywoływać poczucie dyskomfortu psychicznego; 
  • aby uniknąć kłopotliwych dla chorego sytuacji, osoba dotknięta lękiem społecznym stara się unikać konfrontacji ze zgromadzeniami ludzi, co powoduje jej wykluczenie społeczne, a co za tym idzie, wyrzuty sumienia, że nie potrafi ona funkcjonować normalnie w społeczeństwie, jest to więc rodzaj błędnego koła; 

Pamiętaj, że gdy występują u Ciebie lub kogoś bliskiego tego typu objawy lęku społecznego, nie bagatelizuj tego! Daj sobie pomóc specjalistom, ponieważ nieleczona fobia społeczna może nasilać poszczególne objawy, co sprawi, że codziennie funkcjonowanie w społeczeństwie staje się bardzo trudne dla osoby chorej. Co więcej, na wzmożenie występowania cech charakterystycznych dla lęków społecznych nie mają bezpośredniego wpływu inne zaburzenia psychiczne. Fobie społeczne nie są także uwarunkowane kulturowo. 

Jak pokonać fobię społeczną - czy są sprawdzone sposoby?

Wiele osób, u których stwierdzono to zaburzenie zastanawia się, czy można je przezwyciężyć samodzielnie. Specjaliści nie polecają tego typu rozwiązania z wielu powodów. Najważniejszym z nich jest to, że fobia społeczna to schorzenie lękowe zaliczane do zaburzeń nerwicowych. Trudno więc jest samemu poradzić sobie z tym problemem. Skoro tak, to wiele osób zastanawia się, jak sobie radzić z tego typu lękiem społecznym. Otóż najlepsze efekty przynosi psychoterapia o charakterze poznawczo-behawioralnym, co wpływa na sposób myślenia pacjenta oraz jego zachowanie, które towarzyszy danym myślom w sytuacjach zetknięcia się z różnymi zachowaniami społecznymi. W przypadku młodzieży oraz dzieci najlepiej sprawdza się z kolei podjęcie psychoterapii rodzinnej.  

Fobie społeczne – rodzaje

Lęk społeczny nie dotyczy zawsze przypadków, gdzie osoba chora musi nawiązywać kontakty osobiste z innymi ludźmi. Czasami także ogarnia ją paraliżujący strach przez zwykłym odebraniem połączenia telefonicznego lub koniecznością wykonania go do obcej dla siebie osoby. Czasami nawet zwyczajne zakupy są nie lada wyzwaniem dla człowieka, który zmaga się z fobią społeczną. Zwykła rozmowa z ekspedientką lub z innymi klientami sklepu, to dla niego próg nie do przeskoczenia. Tak samo interakcja z przechodniem, który zapyta o drogę lub godzinę może być przeżyciem bardzo stresującym dla osoby chorej. Zaburzenie to uniemożliwia również występowanie przed szerszą publicznością – chory odczuwa niewyobrażalny lęk i poczucie, że jego zachowanie podlega ciągłej ocenie ze strony innych. 

Jak radzić sobie z fobią społeczną?

Wiele osób zastanawia się jak pokonać lęk społeczny oraz jak sobie z nim radzić. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że jest się chorym i chce się otrzymać pomoc. Jest to banalne zdanie, jednak niełatwo uświadomić sobie oraz zaakceptować fakt, że zmagamy się z problemem, który jest do przezwyciężenia, że możemy coś w naszym życiu zmienić na lepsze, że nie musimy wiecznie uciekać przed rzeczywistością. Każdy, nawet najmniejszy krok podjęty przez nas zbliża nas do osiągnięcia stanu, w którym poczujemy się lepiej sami ze sobą. 

Jak leczyć fobię społeczną?

Nie ma jednej, dobrej i ogólnie sprawdzonej metody na leczenie fobii społecznej. Należy pamiętać, że każdy z nas jest osobną jednostką, która wymaga indywidualnego podejścia, a każdy problem należy zbadać u jego podstaw. Dopiero przeprowadzenie pełnego i szczegółowego wywiadu z chorym może nakierować specjalistę na odpowiedni rodzaj leczenia tego zaburzenia. Jednak czasami i to nie wystarcza, wówczas choremu jest wdrażane leczenie farmakologiczne. 

Rozwiązaniem więc jest znalezienie odpowiedniego specjalisty, który w sposób prawidłowy dopasuje nam rodzaj terapii lub też dobierze odpowiednie leki na fobię społeczną, które – przy ograniczeniu skutków ubocznych – będą w stanie ograniczyć stres i pozwolą na funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie bez ograniczeń, jakie powoduje ta choroba. Z pewnością cierpiąc na fobię społeczną, dobranie odpowiedniej terapii jest kluczowe. 

Fobia społeczna – leczenie

Kiedy stan pacjenta jest poważny i terapie nie odnoszą pożądanych skutków, warto wdrożyć także farmakoterapię. Czy istnieją jakieś leki na fobię społeczną, które są skuteczne, a zarazem nie niosą za sobą zbyt uciążliwych skutków ubocznych? Oczywiście środki farmaceutyczne mogą wspomóc proces leczenia osoby, która zmaga się z lękiem społecznym, jednak warto zauważyć, że jedynie w połączeniu z terapią przyniesie to korzyści dla naszego organizmu i pomoże poprawić komfort psychiczny u chorego. Leczenie fobii społecznej może być oparte na przyjmowaniu produktów z grupy SSRI, które mają swoje zastosowanie w leczeniu epizodów depresyjnych. Ponadto, część lekarzy przepisuje także środki z grupy beta-blokerów oraz – w przypadku nasilonego lęku – beznodiazepiny.  

Pamiętaj, że to specjalista powinien odpowiednio dobrać lek na fobię społeczną, nie można przyjmować niczego „na własną rękę”. 

Fobia społeczna – leczenie domowe

Fobia społeczna nie zawsze wymaga sięgania po leki. Jeżeli zastanawiasz się jak leczyć samemu fobię społeczną, to po pierwsze musisz pamiętać, że należy ograniczać stres. Organizm, który jest wypoczęty i zrelaksowany odbiera różne bodźce zupełnie inaczej niż ten, który jest przemęczony. Ponadto, nie możesz skupiać się na lękach, które siedzą w Twojej głowie – lepiej jest, w chwili nawracającego zaniepokojenia, zająć czymś myśli, wykonywać jakąś czynność, z której czerpiesz radość. Ważne jest również znalezienie jakiejś pasji, która potrafi pochłonąć Cię bez reszty. Unikaj także nałogów – używki, które mają nas teoretycznie „odstresować”, działają w sposób odwrotny, tym bardziej nasilają poczucie strachu czy niepewność.  

Terapia lęku społecznego – od czego zacząć?

Po pierwsze należy uświadomić sobie samemu, że nad każdym problemem wynikającym z nieprawidłowego działania naszego zdrowia psychicznego można pracować. Co więcej, objawy, które czasami są dla chorego nie do wytrzymania, można ograniczyć, a czasem nawet zupełnie pokonać. Oczywiście w tym celu dobór odpowiedniej terapii powinien być dopasowany przez wykwalifikowanego profesjonalistę. Ważna jest także regularność i wytrwałość w kontynuowaniu terapii. Czasami mamy wrażenie, że jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z pewnymi trudnościami, jednak każdy z nas ma gorsze dni, w których nasza psychika także ulega zmianom. Należy też pamiętać, że nie każda fobia społeczna wymaga przyjmowania leków. Zależy to od nasilenia problemu, stopnia jego zaawansowania oraz innych czynników indywidualnych. Kiedy więc zastanawiamy się, mając do czynienia z fobią społeczną, jak ją leczyć, to często wystarczającym okazuje się cykl sesji terapeutycznych, pomagających przepracować nam samym swój problem.  

Fobia społeczna – terapia, gdzie szukać pomocy?

Nasza firma składa się z zespołu parofesjonalistów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie. Dzięki naszej pomocy otrzymasz odpowiednio dobraną metodę terapeutyczną, a osoba, która będzie z Tobą pracować, będzie skupiona wyłącznie na Tobie – do każdego podchodzimy bowiem indywidualnie. W naszej ofercie znajdziesz liczne usługi z zakresu leczenia zdrowia psychicznego klasy premium. Nasza klinika cieszy się dużym zaufaniem klientów, a proces leczenia jest zawsze skuteczny. Oferujemy także empatyczne podejście oraz wsparcie na każdym etapie procesu. Co więcej, dla Twojej wygody bez problemu umówisz się na spotkanie online. Działamy nie tylko w naszej klinice, która jest położony a na Cyprze, ale przede wszystkim jesteśmy otwarci na klientów, którzy z uwagi na tryb życia i pracy nie są w stanie znaleźć czasu na szukanie stacjonarnie przyjmujących terapeutów. Wszystko to z myślą o wygodzie klientów, jak również uwspółcześnieniu tego typu rozwiązań. Fobia przed ludźmi nie musi dezorganizować Twojego życia! 

Informacje odpowiadające na temat fobii społecznej oraz jak ją leczyć znajdziecie pod adresem: https://www.psychologychange.com/pl/uslugi/#psychoterapiaonline 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą specjalistycznych usług w zakresie pomocy osobom dotkniętymi problemem fobii społecznej. 

Polecane wpisy

Jak funkcjonować z fobią społeczną?
Witold Prymakowski

Scroll to Top