...

Psychology Change – Pomożemy Ci odzyskać równowagę psychiczną

Kiedy przytulenie boli, czyli lęk przed bliskością

Zobacz, w jaki sposób rozmawiać o tym, co dla Ciebie jest trudne w taki sposób, by nie urazić tym swojego partnera.

Czym jest lęk przed bliskością?

Każdy z nas odczuwa potrzebę stworzenia z kimś emocjonalnej więzi, która jest oparta na psychicznej i fizycznej bliskości, szczerości oraz szacunku. U niektórych osób występuje jednak pewna blokada – pojawia się lęk przed bliskością, czyli strach przed większym zaangażowaniem. Takie osoby nie są w stanie przełamać pewnych barier, nie potrafią zdeklarować się w uczuciach, a także unikają swoje partnera z niewiadomych mu przyczyn.

Skąd bierze się strach przed miłością?

Lęk przed związkiem i odrzuceniem jest określany mianem filofobii. Osoba dotknięta ta przypadłością ma zazwyczaj złe doświadczenia z przeszłości, które rzutują na obecny związek. Mimo, iż odczuwa potrzebę związania się z kimś, szuka oparcia w innych, to nie potrafi stworzyć zdrowego, stabilnego związku. Często takie osoby świadomie wybierają życie w pojedynkę, jednocześnie ukrywając w ten sposób paniczny strach przez bliskością. Powszechnie istniało przekonanie, że lęk przed bliskością występuje głównie u mężczyzn, jednak obecny styl życia oraz zmiany kulturowe spowodowały, że z tym problemem zmaga się mniej więcej taki sam odsetek kobiet, jak i mężczyzn.

Czy strach przed związkiem niesie za sobą negatywne konsekwencje?

Po pierwsze nie jest to zdrowe podejście do życia oraz naszych relacji międzyludzkich. Po drugie, lęk przed związkiem staje się na dłuższą metę paraliżujący. Podświadomie chcemy rozpocząć nowy etap swojego życia, poznajemy osobę, która – naszym zdaniem – wydaje się być godną zaufania, a nie potrafimy zbliżyć się do niej, otworzyć się przed nią. Część osób, które zmagają się z filofobią często ucieka w innego rodzaju czynności, takie jak nadmierne obciążenie pracą zawodową, czy też pochłaniające czas hobby, usprawiedliwiając tym samym fakt, iż odczuwają strach przed związkiem. Nadmiernie podkreślają one zalety bycia wiecznym singlem oraz życie w samotności.

Lęk przed bliskością – przyczyny

Czasami już wczesne dzieciństwo ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób podchodzimy do tematu zawierania znajomości, tworzenia związków czy sposobu zaangażowania w jakiekolwiek relacje towarzyskie. Jeżeli nasze stosunki z rodzicami nie są najlepsze, nie otrzymujemy od nich tyle ciepła i zrozumienia, ile oczekujemy, sami stajemy się coraz bardziej zgorzkniali. Nie traktujemy dotyku jako czegoś normalnego, peszy nas zbyt bliski kontakt fizyczny. Również w rodzinach dysfunkcyjnych, w których występował problem z nadużywaniem alkoholu lub innych substancji, występowała przemoc fizyczna bądź psychiczna zazwyczaj relacje na linii dziecko-rodzic nie są prawidłowe. Przytulanie jest często kojarzone ze strachem, nie ma poczucia bezpieczeństwa.

Lęk przed bliskością może mieć również inne przyczyny – jeżeli rodzice byli nadopiekuńczy, otaczali dziecko nadmierną troską, to poczucie bliskości może być w dorosłym życiu postrzegane przez osoby, które się z tym spotkały, jako stłamszenie ich indywidualizmu, pozbawienie wolności. Często fizyczna bliskość kojarzy im się z przejęciem kontroli nad ich życiem. Filofobia może więc działać na nas paraliżująco.

Lęk przed bliskością – objawy

Bliskość i wchodzenie w interakcje z innymi ludźmi pomaga nam zachować zarówno prawidłowe zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Osoby zmagające się z paraliżującym strachem przez nawiązywaniem relacji odczuwają stabilizację jedynie pozornie. Do najczęstszych objawów, jakie charakteryzują filofobię należą:

 • niechęć w nawiązywaniu nowych relacji;
 • unikanie kontaktu fizycznego;
 • nieumiejętność nawiązywania długotrwałych relacji i podtrzymywania ich;
 • brak zaangażowania w związku, a jedynie nawiązywanie powierzchownych więzi;
 • brak umiejętności deklaracji własnych uczuć oraz przyjmowania ich od innych;
 • po pojawieniu się kryzysu, brak próby przezwyciężenia go;
 • doszukiwanie się argumentów, że dalsze trwanie w relacji nie ma sensu;
 • brak umiejętności otwartej rozmowy o uczuciach oraz o swoich przeżyciach wewnętrznych;
 • unikanie trudnych rozmów;
 • próba ukrycia przed partnerem własnych potrzeb;
 • odczuwanie sprzecznych emocji na temat przebywania w związku.

Brak potrzeby bliskości ma jeszcze inne objawy, które są specyficzne dla konkretnej jednostki. Jednak wszystkie z nich prowadzą do tego, że relacja, którą zbudowaliśmy powoli się rozpada, nie ma racji bytu. Osoba, która izoluje się od swojego partnera jest przez niego odbierana jako zobojętniała, zimna.

Lęk przed bliskością – leczenie

Przede wszystkim osoba, która ma problemy z nawiązaniem długotrwałych relacji nie powinna szukać przyczyny swoich niepowodzeń w relacjach w partnerze, ale w sobie samym. Ważne jest więc przyznanie się na początku przed sobą, a później przed partnerem, że zmagamy się z taką dolegliwością. Należy wyjaśnić wszystko to, co może być dla drugiej połówki niejasne. Z kolei, jeżeli problem dotyczy drugiej strony, wtedy nie powinno się go o to obwiniać, ale spróbować zrozumieć. Dla takiej osoby bardzo ważne jest wsparcie i poczucie akceptacji.

W przypadku, gdy podejrzewasz u siebie lęk przed bliskością, warto wdrożyć odpowiednie leczenie. Najlepszym sposobem na pokonanie lęku przed bliskością jest uczestnictwo w psychoterapii. Przede wszystkim ma to na celu dotarcia do źródła problemu, jego przyczyn. Kolejnym etapem jest wypracowanie odpowiedniego wzorca działania oraz zwalczania negatywnych bodźców, które blokują nas przed otwarciem się na innych ludzi.

Oprócz tradycyjnej terapii indywidualnej opartej na nurcie behawioralno-poznawczym dobra może okazać się także terapia par. Pomoże ona zrozumieć wzajemne uczucia obojga partnerów, a także wypracować skuteczną komunikację między nimi. Dzięki wsparciu specjalisty, para uczy się, jak w prawidłowy sposób naprawić relację, a także jak poradzić sobie w przypadku pojawienia się kryzysu w związku.

Leczenie lęku przed bliskością jest co prawda często procesem czasochłonnym, jednak jego efekty przynoszą wiele dobrego osobie, która doświadcza takich problemów. Nawet, jeżeli jej obecny związek nie przetrwa, to istnieje szansa, że kolejne relacje okażą się o wiele lepsze – będzie ona bowiem unikać błędów, które niszczą więź pomiędzy ludźmi, tworzących związek.

Informacje na temat sposobu leczenia oraz pomoc dla osób dotkniętych tą dolegliwością znajdziecie pod adresem: https://www.psychologychange.com/pl/uslugi/#psychoterapiaonline

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą specjalistycznych usług w zakresie pomocy osobom dotkniętymi problemem zaburzeń psychosomatycznych.

Polecane wpisy

Kiedy przytulenie boli, czyli lęk przed bliskością
Witold Prymakowski

Scroll to Top
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.